Działalność gospodarcza w mieszkaniu


Warning: A non-numeric value encountered in /home/kapusta/domains/xn--pomysnabiznes-0hc.com.pl/public_html/wp-content/plugins/adsense-daemon/Adsense-Daemon.php on line 243

Warning: A non-numeric value encountered in /home/kapusta/domains/xn--pomysnabiznes-0hc.com.pl/public_html/wp-content/plugins/adsense-daemon/Adsense-Daemon.php on line 243

Działalność gospodarcza w mieszkaniu – co i jak? Zgłoszenie wykonywania działalności gospodarczej w mieszkaniu – czy jest konieczne? Czy trzeba gdzieś zgłaszać np. w Urzędzie Miejskim, że rejestruje się firmę pod adresem zamieszkania? Odpowiedź na te pytania brzmi: nie. Nie trzeba nigdzie tego zgłaszać. Chyba, że efektem ubocznym działania Twojej firmy jest coś co może przeszkadzać sąsiadom np. duży hałas. Tę informację dostałem od urzędniczki przy składaniu wniosku CEIDG-1 w Urzędzie Miejskim w moim mieście.

Aby przekonać się o tym, że jest to odpowiedź właściwa możesz, na stronie: firma.gov.pl, w formularzu wyszukiwania przedsiębiorców podać nazwę miasta i ulicy, na której mieszkasz. Prawdopodobnie okaże się, że przy Twojej ulicy zamieszkuje kilka czy kilkadziesiąt osób mających własne firmy. Siedziby działalności firm to będą po prostu mieszkania lub domy ich właścicieli. Jeśli nadal Cię to nie przekonuje to przejdź się po sąsiadach przedsiębiorcach i wypytaj ich o dalsze szczegóły.

Ciekawym pytaniem jeśli chodzi o zagadnienie działalności gospodarczej w mieszkaniu jest także pytanie poniższe. Kto płaci podatek od lokalu, w którym prowadzona jest działalność gospodarcza?

Jeżeli przedsiębiorca prowadzi działalność gospodarczą w lokalu, którego właścicielem jest:
1) inna osoba fizyczna (np. rodzic właściciela firmy) lub inna firma to podatek płaci właściciel lokalu (a nie przedsiębiorca).
2) lokal komunalny (gdzie jest dozwolona działalność gospodarcza) – podatek płaci przedsiębiorca, który ten lokal wynajmuje.
Jeżeli w mieszkaniu lub w jego części prowadzona jest działalność w określonych godzinach, a potem pełni ono funkcje mieszkalne – to podatek płaci się w wymiarze mieszkalnym, a nie jak od działalności gospodarczej. Podsumowując – jeśli przeznaczasz część mieszkania czy pomieszczenia, w którym mieszkasz na działalność gospodarczą to nie musisz tego faktu nigdzie zgłaszać (oprócz wskazania adresu we wniosku CEIDG-1), ani płacić zwiększonego podatku za nieruchomość. Zarejestrowana działalność gospodarcza w mieszkaniu to domena przede wszystkim osób zajmujących się pracą przy komputerze lub innym “wytwórstwem” w zaciszu domowym. Nie jest to jednak reguła, gdyż znam osobę mającą dużą firmę transportową, często w związku z tym podróżującą i siedzibą tej firmy jest dom jego właściciela. Jest to dobry pomysł, by zaoszczędzić na wynajmowaniu biura.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 9.7/10 (3 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: +2 (from 2 votes)
Działalność gospodarcza w mieszkaniu, 9.7 out of 10 based on 3 ratings

Comments are closed.