Jakie są formy opodatkowania dla polskich firm?


Warning: A non-numeric value encountered in /home/kapusta/domains/xn--pomysnabiznes-0hc.com.pl/public_html/wp-content/plugins/adsense-daemon/Adsense-Daemon.php on line 243

Warning: A non-numeric value encountered in /home/kapusta/domains/xn--pomysnabiznes-0hc.com.pl/public_html/wp-content/plugins/adsense-daemon/Adsense-Daemon.php on line 243

Jakie są formy opodatkowania dla firm? Jeśli rozpoczynasz działalność gospodarczą to masz do wyboru 3 formy płacenia podatku dochodowego od osób fizycznych: kartę podatkową, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych oraz zasady ogólne, czyli podatek zgodny ze zwykłą skalą podatkową.

Karta podatkowa
Karta to najmniej kłopotliwa forma rozliczania się z fiskusem dla kogoś prowadzącego działalność gospodarczą jako osoba fizyczna. Nie musisz mieć ksiąg rachunkowych, składać zeznań podatkowych, deklarować dochodów. Trzeba jednak wydawać klientom rachunki i faktury, a także przez 5 lat przechowywać kopie tych dokumentów. Możesz starać się o kartę jeszcze przed rozpoczęciem działalności, ale prawo z niej korzystać, jeżeli nie prowadzisz innej działalności gospodarczej oraz gdy twój biznes jest na liście dopuszczonych do tej formy opodatkowania i nie zatrudniasz więcej pracowników niż dozwolone. Dodatkowym warunkiem jest to, że mąż lub żona nie może prowadzić podobnej działalności gospodarczej.

Stawki karty podatkowej zależą od liczby zatrudnionych, rodzaju działalności i liczby mieszkańców miejscowości, w której jest prowadzona. Co roku minister finansów podnosi je, uwzględniając wysokość inflacji. Dokładny wymiar podatku ustali dla ciebie Urząd Skarbowy. Płacisz co miesiąc – do siódmego (np. za styczeń – 7 lutego), z wyjątkiem grudnia – trzeba się rozliczyć jeszcze w starym roku (28 grudnia). Od podatku w formie karty odlicza się składki na ubezpieczenie zdrowotne.

Ryczałt

Startując w biznesie, możesz wybrać także płacenie podatku dochodowego w formie tzw. ryczałtu ewidencjonowanego. Wynosi on kilka procent wykazanych przychodów, ale wyklucza, niestety, odliczanie poniesionych kosztów. Do ryczałtu mają prawo ci, których przychody nie przekroczyły w poprzednim roku ustalonej kwoty, ani nie planują prowadzenia działalności na rzecz byłych lub obecnych pracodawców. Nie wykluczają natomiast tej formy podatku dochody z najmu lub podnajmu. Istnieje także lista wykluczeń z ryczałtu. Stawki procentowe ryczałtu zależą od rodzaju prowadzonej działalności.

Ryczałtowiec jest zobowiązany prowadzić ewidencję przychodów i ewidencję środków trwałych. Musi też przechowywać przez 5 lat dowody zakupu towarów i ich sprzedaży. Ryczałt płaci się co miesiąc do 20 (następnego miesiąca), za grudzień do 31 stycznia następnego roku. Co 6 miesięcy trzeba składać sprawozdanie z osiągniętych przychodów.

Podatek na zasadach ogólnych

Jeśli twoja działalność gospodarcza wymagać będzie sporych nakładów i udział kosztów w przychodach ma być znaczny, może się opłacać rezygnacja z ryczałtu i opodatkowanie na zasadach ogólnych. Zapłacisz wtedy podatek od dochodu, czyli przychodów pomniejszonych o koszty. Dochód ustalany jest na podstawie podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Wybierając księgę musisz oprócz niej prowadzić także ewidencję środków trwałych, ewidencję wyposażenia, a jeśli jesteś VAT-owcem – także ewidencje: zakupów i sprzedaży. Co miesiąc albo raz na kwartał trzeba składać fiskusowi deklaracje i odprowadzać zaliczki na podatek – do 20 dnia następnego miesiąca. Roczne rozliczenia z podatku dochodowego od osób fizycznych składa się do 30 kwietnia.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (1 vote cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: +1 (from 1 vote)
Jakie są formy opodatkowania dla polskich firm?, 10.0 out of 10 based on 1 rating

Comments are closed.