Jak dobrowolnie ubezpieczyć się w NFZ?


Warning: A non-numeric value encountered in /home/kapusta/domains/xn--pomysnabiznes-0hc.com.pl/public_html/wp-content/plugins/adsense-daemon/Adsense-Daemon.php on line 243

Warning: A non-numeric value encountered in /home/kapusta/domains/xn--pomysnabiznes-0hc.com.pl/public_html/wp-content/plugins/adsense-daemon/Adsense-Daemon.php on line 243

Jak dobrowolnie ubezpieczyć się w NFZ – krok po kroku. Dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne w NFZ to rozwiązanie głównie dla osób pracujących na umowę o dzieło. Aby dobrowolnie ubezpieczyć się w Narodowym Funduszu Zdrowia należy udokumentować posiadanie miejsca zamieszkania w Polsce oraz opłacać co miesiąc składkę. Konieczne może być także wniesienie dodatkowej opłaty, jeśli osoba, która chce zostać objęta takim ubezpieczeniem miała dłuższą przerwę w ubezpieczeniu zdrowotnym w Polsce (okresy ubezpieczenia przebyte w innym kraju UE/EFTA także zalicza się do okresu objęcia ubezpieczeniem) lub jeśli do tej pory nie była wcale ubezpieczona. Opłata ta zależy od tego, jak długa była przerwa w ubezpieczeniu zdrowotnym:

w okresie od 3 miesięcy do roku od wniesienia opłaty dodatkowej w wysokości 748,16 zł
w okresie powyżej 1 roku do 2 lat w wysokości 1 870,40 zł
w okresie powyżej 2 lat do 5 lat w wysokości 3 740,79 zł
w okresie powyżej 5 lat do 10 lat w wysokości 5 611,19 zł
w okresie powyżej 10 lat w wysokości 7 481,58 zł

Jak dobrowolnie ubezpieczyć się w NFZ?

Student, który skończył naukę na uczelni ma maksimum trzy miesiące, by ubezpieczyć się dobrowolnie, jeśli zamierza pracować na umowę o dzieło i nie chce uiszczać opłaty dodatkowej. Umowę dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego zawiera się w wojewódzkim oddziale NFZ właściwym dla miejsca zamieszkania.

umowa z nfz

jak dobrowolnie ubezpieczyć się w nfz

Przykład umowy dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego zawieranej z NFZ

Następnie do ZUS-u należy zgłosić się z wypełnionym formularzem ZUS ZZA.

wypełnianie formularza zus zza

dobrowolne ubezpieczenie zus zza

Przykładowy wypełniony formularz ZUS ZZA osoby zamieszkałej w Białymstoku i zgłaszającej się do dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego.

Osoba zgłoszona do dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego jest zobowiązana do składania deklaracji rozliczeniowej na formularzu ZUS DRA (można złożyć 3 deklaracje z góry na trzy miesiące) oraz opłacania składki na ubezpieczenie zdrowotne w terminie do 15-go dnia kolejnego miesiąca. W przypadku rezygnacji z ubezpieczenia zdrowotnego należy dokonać wyrejestrowania z dobrowolnego ubezpieczenia w NFZ na formularzu ZUS ZWUA.

Wysokość miesięcznej składki na dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne stanowi 9% zadeklarowanej kwoty miesięcznego dochodu, nie niższej jednak od kwoty odpowiadającej przeciętnemu miesięcznemu wynagrodzeniu w sektorze przedsiębiorstw z poprzedniego kwartału. Wysokość comiesięcznej składki można sprawdzić na stronie nfz.gov.pl, a dokładnie tutaj. W praktyce jest tak, że płaci się składkę w tej samej wysokości przez trzy kolejne miesiące. W kolejnym kwartale ustalona zostaje nowa stawka. W 2012 roku wyglądało to tak:styczeń: 339,40 zł
luty: 339,40 zł
marzec: 339,40 zł
kwiecień: 329,77 zł
maj: 329,77 zł
czerwiec: 329,77 zł
lipiec: 331,37 zł
sierpień: 331,37 zł
wrzesień: 331,37 zł
październik: 332,08 zł
listopad: 332,08 zł
grudzień: 332,08 zł

Przelewu dokonujesz ze swojego konta bankowego wybierając opcję: przelew do ZUS 4 w 1. Zaznaczając odpowiednią rubrykę z ubezpieczeniem zdrowotnym, wpisujesz podaną kwotę, podajesz swój identyfikator, najczęściej PESEL i NIP. Typ wpłaty określa za jaki miesiąc płacisz np. płacąc do 15 czerwca 2013 roku uiszczasz opłatę za miesiąc poprzedni, czyli maj. Typ wpłaty wyglądałby tak: 20130501 (rok, miesiąc, na końcu zawsze jest 01).

korekta dokumentu płatniczego nfz

Przykład otrzymanego dokumentu po zgłoszeniu konieczności korekty, gdy w polu: typ wpłaty podczas dokonywania przelewu pomyliłem 01 i 02 wpłacając tę samą kwotę za miesiąc, który już opłaciłem 30 dni wcześniej. Na cyferki lepiej uważać.

potwierdzenie wpłaty składki na dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne

Przykład wydruku potwierdzającego ostatnią wpłatę składki ubezpieczenia, które jeszcze w tamtym roku należało nosić ze sobą idąc do lekarza. Dziś już istnieje system weryfikacji uprawnień świadczeniobiorców NFZ tzw. EWUŚ, więc chyba nie trzeba już pokazywać wydruków pielęgniarkom w rejestracji.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 9.7/10 (3 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: +4 (from 4 votes)
Jak dobrowolnie ubezpieczyć się w NFZ?, 9.7 out of 10 based on 3 ratings

Comments are closed.