Jak wypełnić formularz ZUS ZUA?


Warning: A non-numeric value encountered in /home/kapusta/domains/xn--pomysnabiznes-0hc.com.pl/public_html/wp-content/plugins/adsense-daemon/Adsense-Daemon.php on line 243

Warning: A non-numeric value encountered in /home/kapusta/domains/xn--pomysnabiznes-0hc.com.pl/public_html/wp-content/plugins/adsense-daemon/Adsense-Daemon.php on line 243

Jak wypełnić formularz ZUS ZUA? Na potrzeby tego wpisu wypełniłem formularz ZUS ZUA zmyślonymi danymi mieszkańca Warszawy, Pana Jana Kowalskiego – 28-letniego nowego przedsiębiorcy, który po zakończonych studiach i dwóch latach na bezrobociu oraz dorywczej pracy na umowach śmieciowych wkracza nareszcie w świat samodzielnego biznesu. Nadzieje są i powinny być wielkie, bo Pan Jan nareszcie sam będzie dla siebie szefem, będzie pracować tyle ile chce, a zarobić może tyle ile zapragnie o ile znajdzie klientów. Przechodząc jednak do meritum sprawy – czas teraz zapoznać się z tym jak wypełnić formularz ZUS ZUA.

Jak wypełnić formularz ZUS ZUA właściwie?

Uwaga: jeśli jesteś mężczyzną lub kobietą, która ma możliwość zajścia w ciążę lub już jesteś w ciąży to w punkcie VI: dane o obowiązkowych ubezpieczeniach społecznych zaznacz też podpunkt 04 (na niebieskim tle). Oznacza to, że dodatkowo będziesz opłacać ubezpieczenie chorobowe (dodatkowe kilkadziesiąt złotych), co jest gwarantem tego, że idąc na urlop macierzyński dostaniesz od ZUS niemałe pieniądze co miesiąc. By cieszyć się z tego przywileju możesz zacząć opłacać chorobowe na co najmniej, bodajże, dwa miesiące przed porodem. Ale sprawdź to dokładnie w innych, najlepiej zusowskich (zus.pl) źródłach, bo przepisy lubią się zmieniać, a w zasadzie to lubią je zmieniać Ci, którzy je tworzą.

Uwaga druga: w punkcie VII – dane o obowiązkowym ubezpieczeniu społecznym, podpunkt 02 musisz podać kod oddziału NFZ. Kod jest zależny od Twojego miejsca zamieszkania, jak łatwo się domyślić, dlatego zapytaj o niego Panią w okienku, której oddasz wypełniony formularz. Ona będzie wiedzieć co tu wpisać.

ZUS ZUA

Druga strona formularza ZUS ZUA. Nic skomplikowanego, więc objaśniać nie trzeba.

zgłoszenie do ZUS

A powyżej znajduje się skan druku jaki otrzymuje się w ZUSie po złożeniu formularza ZUS ZUA. Jest to druk jaki otrzymałem ja sam, stąd wymazane niektóre dane. Nie wyrzucaj go, ale zachowaj w oddzielnej teczce, gdzie od tej pory będziesz trzymać wszelkie pisma jakimi uraczą Cię urzędy. Myślę, że po zapoznaniu się z tymi skanami formularzy każdy zainteresowany będzie już wiedzieć jak wypełnić formularz ZUS ZUA samodzielnie i bez większych problemów.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (3 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: +3 (from 3 votes)
Jak wypełnić formularz ZUS ZUA?, 10.0 out of 10 based on 3 ratings

Comments are closed.