Jak wypełnić wniosek o wpis do CEIDG?


Warning: A non-numeric value encountered in /home/kapusta/domains/xn--pomysnabiznes-0hc.com.pl/public_html/wp-content/plugins/adsense-daemon/Adsense-Daemon.php on line 243

Warning: A non-numeric value encountered in /home/kapusta/domains/xn--pomysnabiznes-0hc.com.pl/public_html/wp-content/plugins/adsense-daemon/Adsense-Daemon.php on line 243

Jak wypełnić wniosek o wpis do CEIDG? Skrót CEIDG oznacza Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej. Chcąc założyć firmę musisz złożyć odpowiedni wniosek. Wzór wniosku można pobrać ze strony ceidg.gov.pl (firma.gov.pl) lub wypełnić go przez internet na tej samej stronie przy użyciu kreatora. Dane, które podasz we wniosku są automatycznie przekazywane do US, GUS, ZUS/KRUS. Na potrzeby tego wpisu wypełniłem wniosek przykładowymi danymi, jednakże w ten sam sposób w jaki wykonałem to zakładając firmę na początku 2013 roku.

jak wypełnić wniosek o wpis do ceidg

W podpunkcie 06.1 zaznaczyłem przewidywaną liczbę pracujących w ilości 1 mając na myśli wyłącznie siebie. Nie miałem zamiaru nikogo zatrudniać, stąd przewidywana liczba zatrudnionych wynosi 0.

wypełnianie wniosku ceidg

W podpunkcie 06.3 nie zmieściłem wszystkich kodów PKD jakie chciałem podać, więc zaznaczyłem, że resztę dopiszę w załączniku CEIDG-RD. Jeśli adres wykonywania działalności gospodarczej jest inny niż Twój adres zamieszkania to musisz wypełnić także punkt 10.

W instrukcji wypełniania wniosku do CEIDG jest napisane, że należy wypełnić wszystkie pola oznaczone gwiazdką. Na stronie drugiej, w punkcie 09 nie podawałem jednak swoich danych kontaktowych (adres poczty elektronicznej i strona www). Wydaje się to niekonieczne, bo przecież nie każdy musi korzystać z e-maila oraz posiadać własnej strony internetowej.

wniosek do ceidgNie przegap punktu 12, który jest na samej górze. W punkcie 21 możesz od razu podać dane swojego księgowego.

wpis do ceidg formularz

Podobnie w punkcie 28 można od razu podać numer konta bankowego. Warto więc konto oraz księgowość załatwić sobie wcześniej, jeszcze przed złożeniem wniosku do CEIDG. Nie będziesz musiał składać wniosku do CEIDG ponownie zgłaszając zmianę danychwpis do ceidg pkd

Jak wypełnić wniosek o wpis do CEIDG – kody PKD

Powyżej znajduje się wypełniony załącznik CEIDG-RD z dodatkowymi kodami PKD. Kodów PKD można podać dowolną ilość. Trzeba tylko zwrócić uwagę, że na wykonywanie niektórych rodzajów działalności wymagane są pozwolenia. Oto kilka przykładowych kodów PKD nie wymagających pozwoleń:

59.11.Z Działalność związana z produkcją filmów, nagrań wideo i programów telewizyjnych
59.12.Z Działalność postprodukcyjna związana z filmami, nagraniami wideo i programami telewizyjnymi
74.20.Z Działalność fotograficzna
59.20.Z Działalność w zakresie nagrań dźwiękowych i muzycznych
62.01.Z Działalność związana z oprogramowaniem
90.03.Z Artystyczna i literacka działalność twórcza
58.29.Z Działalność wydawnicza w zakresie pozostałego oprogramowania
63.11.Z Przetwarzanie danych; zarządzanie stronami internetowymi (hosting) i podobna działalność
47.41.Z Sprzedaż detaliczna komputerów, urządzeń peryferyjnych i oprogramowania prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach
63.12.Z Działalność portali internetowych
47.91.Z Sprzedaż detaliczna prowadzona przez domy sprzedaży wysyłkowej lub Internet
73.11.Z Działalność agencji reklamowych
58.11.Z Wydawanie książek
18.20.Z Reprodukcja zapisanych nośników informacji
62.02.Z Działalność związana z doradztwem w zakresie informatyki
47.99.Z Pozostała sprzedaż detaliczna
58.19.Z Pozostała działalność wydawnicza
62.09.Z Pozostała działalność usługowa w zakresie technologii informatycznych (instalowanie programów, odzyskiwanie danych)
63.99.Z Pozostała działalność usługowa w zakresie informacji, gdzie indziej niesklasyfikowana (wyszukiwanie informacji na zlecenie)
73.12.C Pośrednictwo w sprzedaży miejsca na cele reklamowe w mediach elektronicznych (Internet)
74.10.Z Działalność w zakresie specjalistycznego projektowania
74.30.Z Działalność związana z tłumaczeniami
74.90.Z Pozostała działalność profesjonalna, naukowa i techniczna, gdzie indziej niesklasyfikowana
18.13.Z Działalność usługowa związana z przygotowywaniem do druku
18.20.Z Reprodukcja zapisanych nośników informacji
85.59.B Działalność edukacyjna, kursy, korepetycje

Przypuszczam, że każdy kto zapozna się z tym wpisem nie będzie mieć już więcej rozterek z tym jak wypełnić wniosek o wpis do CEIDG.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 9.2/10 (16 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: +4 (from 4 votes)
Jak wypełnić wniosek o wpis do CEIDG?, 9.2 out of 10 based on 16 ratings

Tagi wpisu:

  • yhs-002

Comments are closed.