Jak założyć działalność gospodarczą w 2013 roku?


Warning: A non-numeric value encountered in /home/kapusta/domains/xn--pomysnabiznes-0hc.com.pl/public_html/wp-content/plugins/adsense-daemon/Adsense-Daemon.php on line 243

Warning: A non-numeric value encountered in /home/kapusta/domains/xn--pomysnabiznes-0hc.com.pl/public_html/wp-content/plugins/adsense-daemon/Adsense-Daemon.php on line 243

Jak założyć działalność gospodarczą w 2013 roku – krok po kroku – poradnik.

Nazywam się Krzysztof i zostałem przedsiębiorcą w pierwszym kwartale 2013 roku. W artykule tym opiszę jak założyłem swoją firmę krok po kroku. Jest to poradnik dla Ciebie jeśli chcesz założyć firmę jednoosobową, nie będziesz nikogo zatrudniał, ani nie potrzebujesz wynajmować lokalu, aby prowadzić sprzedaż bezpośrednią. W innym przypadku musisz zainteresować się zagadnieniami, których ja tutaj nie opisuję np. wynajem lokalu, sanepid, kasa fiskalna, koncesje np. na alkohol, szkolenie BHP. Czytaj dalej jeśli chcesz założyć firmę i zajmować się np. działalnością w internecie, pracując w domu, przed komputerem.

Przed wypełnianiem wniosku o rejestrację działalności gospodarczej warto jest najpierw pobrać sobie druk CEIDG-1 ze strony firma.gov.pl, wydrukować, przygotować potrzebne dane i wypełnić na brudno. Wniosek możesz następnie złożyć przez internet na wyżej wymienionej stronie, a dokładnie pod tym adresem.
Przygotowanie takiego wniosku w trybie anonimowym wymaga wizyty w Twoim Urzędzie Gminy (wniosek jest przechowywany w systemie przez 7 dni od daty wypełnienia) w celu potwierdzenia tożsamości i złożenia podpisu. Można załatwić to wyłącznie przez internet, ale i tak trzeba byłoby najpierw pofatygować się do Urzędu Miejskiego, by wyrobić sobie podpis elektroniczny, dlatego tę drugą opcję sobie odpuściłem. Urzędnik podczas Twojej wizyty w Urzędzie Miejskim odnajduje wniosek w bazie CEIDG po kodzie (otrzymasz ten kod po ukończeniu wypełniania wniosku elektronicznego), drukuje i przedkłada Tobie do podpisania. Dniem złożenia wniosku i otwarcia działalności gospodarczej jest dzień, w którym podpiszesz wniosek papierowy w Urzędzie Gminy.

Jeśli nie wypełnisz wszystkich obowiązkowych pól w tym formularzu, bo np. nie masz jeszcze konta na firmę w banku czy księgowego to musisz formularz ten złożyć ponownie z wprowadzonymi tymi danymi, gdy już je będziesz znać. Na podanej stronie www.firma.gov.pl możesz również w ten sposób zmodyfikować dane we wpisie lub zawiesić, wznowić i zakończyć działalność firmy.

Jeśli chcesz być płatnikiem VAT (przewidując przychód firmy powyżej 150000 zł rocznie lub wyłącznie współpracę z innymi firmami) to tego samego dnia przy złożeniu druku CEIDG-1 musisz zgłosić się do swojego Urzędu Skarbowego i złożyć wypełniony formularz VAT-R. Jest to zgłoszenie rejestracyjne w zakresie podatku od towarów i usług. To zgłoszenie jest płatne i wynosi 170 zł, które możesz wliczyć w koszty w pierwszym miesiącu prowadzenia działalności gospodarczej (zachowaj druk przelewu pocztowego). W Urzędzie Skarbowym poniesiesz również koszty ksera (a nie jest tanio!) wypełnionego formularza oraz druku za przelew pocztowy. Jeśli przed założeniem działalności gospodarczej będziesz mieć już podpisaną umowę z księgowym to w US złóż od razu wypełniony formularz UPL-1, czyli pełnomocnictwo dla księgowego do podpisywania deklaracji składanej za pomocą środków komunikacji elektronicznej (o ile Twój przyszły księgowy oferuje składanie za Ciebie takich deklaracji, a powinien).

Ostatnim moim krokiem było złożenie formularza ZUS ZUA w siedzibie ZUS-u. Masz na to siedem dni. Ponieważ nie było z tym pośpiechu to zaczekałem, aż został mi nadany numer REGON. Trzeba go bowiem wprowadzić w jednej z rubryk tego formularza, a nie wiem czy dozwolone jest jego pominięcie. Mój wpis w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej pojawił się już tego samego dnia po złożeniu wniosku, ale na pojawienie się tam numeru REGON musiałem zaczekać bodajże 3 lub 4 dni.
Swój wpis w tej bazie sprawdzisz znowu na firma.gov.pl, a dokładnie pod tym adresem: Wystarczy podać imię, nazwisko i NIP, aby swój wpis odnaleźć.

jak założyć działalność gospodarczą 2013

Tu, jako przykład, wpis w bazie CEIDG z danymi przedsiębiorcy o bardzo znanym nazwisku.

Listę kodów PKD określających czym zajmować się będzie Twoja firma znajdziesz tutaj. Warto jednak znaleźć w wyszukiwarce inną stronę, gdzie można przeszukiwać kody PKD 2007 po słowach kluczowych. Innym rozwiązaniem jest podpatrzenie jakie kody PKD wybrał ktoś z tej samej branży, w której i my chcemy działać. Z pomocą tu oczywiście znowu przychodzi wyszukiwarka przedsiębiorców na stronie firma.gov.pl.
Na wniosku papierowym możesz podać tylko 9 kodów PKD, a jeśli chcesz wpisać więcej to podajesz je na dodatkowym formularzu, w części CEIDG-RD. Oczywiście wypełniając wniosek przez internet nie musisz sobie tym ograniczeniem zawracać głowy. Kodów PKD możesz podać dowolną ilość. Pamiętaj tylko, że kod wpisany jako pierwszy w CEIDG jest uznawany za działalność przeważającą i powinien on określać główną działalność firmy. Jeśli zmieni Ci się profil firmy i rodzaj przeważającej działalności to lepiej złóż ponownie wniosek z naniesioną poprawką na główny numer PKD.

Jak założyć działalność gospodarczą – co zrobiłem przed złożeniem wniosku przez internet?

Ponieważ od początku przyjąłem, że w pierwszym roku prowadzenia działalności gospodarczej raczej nie przekroczę kwoty 60000 zł przychodu, więc założyłem dodatkowe, zwykłe konto osobiste w innym banku (konto firmowe musisz mieć tylko w przypadku, gdy przekroczysz wspomnianą sumę przychodu). Tego nowego konta używam wyłącznie do rozliczeń związanych z firmą. We wniosku CEIDG podaje się numer konta i nazwę banku. Aby nie musieć fatygować się dwukrotnie do Urzędu Miejskiego i składać ponownie wniosku wybrałem też wcześniej usługi księgowe i podpisałem umowę. W ten sposób mogłem od razu wskazać we wniosku CEIDG-1 “dane podmiotu prowadzącego dokumentację rachunkową wnioskodawcy”.

Mile widziane są wszelkie komentarze dotyczące tematu jak założyć działalność gospodarczą w 2013 roku. Liczę, że po przeczytaniu mojego poradnika zakładanie firmy krok po kroku moimi śladami pójdzie Wam bez większych problemów. Studenci ostatnich lat studiów oraz młodzi absolwenci mogą zainteresować się także tzw. akademickimi inkubatorami przedsiębiorczości i zacząć prowadzić firmę w ich ramach, gdyż jest to spore ułatwienie na starcie.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 9.6/10 (8 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: +5 (from 5 votes)
Jak założyć działalność gospodarczą w 2013 roku?, 9.6 out of 10 based on 8 ratings

Comments are closed.