Rezygnacja z dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego


Warning: A non-numeric value encountered in /home/kapusta/domains/xn--pomysnabiznes-0hc.com.pl/public_html/wp-content/plugins/adsense-daemon/Adsense-Daemon.php on line 243

Warning: A non-numeric value encountered in /home/kapusta/domains/xn--pomysnabiznes-0hc.com.pl/public_html/wp-content/plugins/adsense-daemon/Adsense-Daemon.php on line 243

Rezygnacja z dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego – co i jak? Miałem tę przyjemność pracy przez kilka lat na podstawie umowy o dzieło. Niosło to ze sobą pewną wadę, gdyż konieczne było wykupienie dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego, aby mieć dostęp do usług służby zdrowia w razie choroby czy wypadku. Co trzy miesiące należało składać deklaracje, a co miesiąc opłacać składki, wcale nie takie małe, bo obecnie sięgające około 340 zł. Rocznie zbiera się z tego całkiem spora suma, bo prawie 4000 zł. Można jednak, na szczęście, odliczyć ponad 3/4 tej wpłaconej sumy od podatku przy składaniu zeznania rocznego.

Nadszedł jednak czas porzucenia “posady” na umowę o dzieło i zarejestrowanie własnej działalności gospodarczej. Ponieważ nasi urzędnicy i ci którzy nimi zawiadują nie dorośli jeszcze do tego, by automatyzować w urzędach jak najwięcej procesów to niestety, ale przed założeniem firmy należy złożyć rezygnację z dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego. W tym celu należy udać się do siedziby NFZ, w której podpisaliśmy umowę i złożyć pisemną rezygnację. Zostanie ona podstemplowana i podpisana przez urzędniczkę oraz skserowana – i tu ważna uwaga – na koszt NFZ-u, więc 40 groszy zostanie w kieszeni. Z kserem z pieczątką udajemy się do siedziby, a w zasadzie pałacu ZUS-u. W okienku pokazujemy Pani naszą rezygnację, a ona na jej podstawie wystawia nam dokument wyrejestrowania z ubezpieczeń na podstawie formularza ZUS ZWUA. Miła Pani wystawi nam również deklarację za ostatni miesiąc dobrowolnego ubezpieczenia, którą należy jeszcze opłacić do 10 dnia kolejnego miesiąca. Tak więc rezygnację z ubezpieczenia zdrowotnego najlepiej jest składać pod koniec miesiąca, a zakładać firmę na początku miesiąca kolejnego. Po załatwieniu sprawy możemy spokojnie składać wniosek o rejestrację działalności gospodarczej w Urzędzie Gminy, a następnie kolejny raz odwiedzić ZUS, by zgłosić się ponownie do ubezpieczeń, tym razem jednak do czterech albo pięciu (zdrowotne + społeczne: emerytalne, rentowe, wypadkowe i opcjonalnie chorobowe).

Rezygnacja z dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego wzór

rezygnacja z dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego

Poinstruowano mnie, by dopisać z jakim dniem się wyrejestrowuję stąd ten ręczny dopisek. Właściwie sformułowany wzór wypowiedzenia wyglądałby tak:

“Niniejszym rezygnuję z dniem 27.05.2013 roku z dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego, którym objęty byłem od dnia 12 lipca 2011 roku, zgodnie z umową 07/12/00066/2011, którą ja niżej podpisany zawarłem z Narodowym Funduszem Zdrowia – Podlaskim Oddziałem Wojewódzkim z siedzibą w Białymstoku, reprezentowanym przez Jacka Roledera – Dyrektora Oddziału. Decyzja o rezygnacji podyktowana jest rozpoczęciem własnej działalności gospodarczej od 1 czerwca 2013 roku.”

Oznaką zakończonego pozytywnie wyrejestrowania z ubezpieczeń w NFZ jest taki oto druk:

wyrejestrowanie z ubezpieczenia nfz

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 9.9/10 (19 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: +9 (from 9 votes)
Rezygnacja z dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego, 9.9 out of 10 based on 19 ratings

Comments are closed.